Optymalizacja mocy przyłączeniowej
Cable-pooling to współdzielenie przyłącza, czyli tak właściwie infrastruktury przyłączeniowej oraz mocy przyłączeniowej w przyłączu. Do polskiego systemu prawnego takie rozwiązanie wprowadzono 1 października 2023 r. celem optymalizacji wykorzystywanych mocy przyłączeniowych. Pozwala na przyłączanie więcej niż jednej instalacji OZE do jednego miejsca przyłączenia.
W przypadku cable-poolingu dopuszczalne jest, aby moc przyłączeniowa na przyłączu była równa lub nawet mniejsza od łącznej mocy zainstalowanej przyłączonych źródeł energii. Dopuszczono więc sytuację, że źródła wytwórcze łącznie będą miały większą moc zainstalowaną niż moc na przyłączu. Ponieważ jednak moc ta nie będzie wytwarzana w tym samym czasie, może ona być mniejsza.
Modelowe rozwiązanie
Modelowym i często podawanym przykładem użycia cable-poolingu jest połączenie w jednym miejscu instalacji wiatrowej i fotowoltaicznej, których zdolności generacyjne mogą się uzupełniać w czasie. A zatem fotowoltaika generuje prąd w ciągu dnia, zaś wiatraki nocą lub w pochmurny wietrzny dzień. Możliwe są także inne połączenia, np. z biogazownią. Daje to opcję stworzenia bardziej wydajnego modelu współdziałania źródeł wytwórczych o różnej charakterystyce, co ma stanowić remedium na olbrzymią liczbę odmów prz...