Segregacja, zbiórka, odzysk i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego stanowią znaczący problem, zwłaszcza że zawiera on substancje niebezpieczne i jest szkodliwy dla środowiska.
W systemie zbiórki tego rodzaju sprzętu swoją rolę odgrywa zarówno jego użytkownik, jak i zbierający. W myśl ustawy o zużytym e-sprzęcie zabronione jest jego wyrzucanie wraz z innymi odpadami. Przeciętny Kowalski, korzystający w domu np. z żelazka, po jego wyeksploatowaniu jest zobowiązany do oddania go podmiotowi go zbierającemu. Jeśli nie zrealizuje tego obowiązku, będzie podlegać sankcjom karnym w postaci grzywny.

Zbierający zużyty e-sprzęt
Zbierającymi zużyty e-sprzęt są prowadzący punkty jego zbiórki, w tym sprzedawcy detaliczni i hurtowi, gminne jednostki organizacyjne, które zajmują się działalnością w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Niezależnie, czy sprzedaż sprzętu jest podstawową działalnością firmy, czy tylko uzupełnieniem jej oferty, zużyty sprzęt musi być zbierany zarówno przez sklepy z artykułami gospodarstwa domowego i ze sprzętem RTV, jak i przez sklepy komputerowe, ze sprzętem rehabilitacyjnym, z zabawkami i telefonami komórkowymi oraz przez apteki. Wszyscy przedsiębiorcy gospodarujący sprzętem elektrycznym i elektronicznym, w tym sklepy pełniące funkcję zbierających, powinni wpisać się do Rejestru Przedsiębiorców i Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycz...