Nowa dyrektywa ramowa o odpadach za jeden ze swoich priorytetowych celów uznaje stworzenie „społeczeństwa recyklingu”. Poza oczywistą koniecznością prowadzenia szerokich działań formacyjnych (kształtujących świadomość społeczności lokalnych), wymaga to stworzenia odpowiednich struktur organizacyjnych i logistycznych, pozwalających na wyodrębnianie określonych odpadów ze strumienia komunalnego i kierowanie ich do systemów odzysku, w pierwszym rzędzie recyklingu.
W związku z tym dyrektywa 2008/981 nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek podejmowania środków na rzecz promowania wysokiej jakości recyklingu. Stąd wszędzie tam, gdzie jest to stosowne i możliwe z technicznego, środowiskowego i gospodarczego punktu widzenia, należy organizować systemy selektywnej zbiórki, tak aby spełnić niezbędne normy jakości dla właściwych sektorów recyklingu. Dyrektywa zakłada, że do 2015 r. ten sposób zbiórki odpadów będzie obowiązywać przynajmniej w odniesieniu do papieru, metalu, plastiku i szkła. W konsekwencji państwa członkowskie powinny, zgodnie z art. 11, podjąć wszelkie niezbędne środki służące realizacji dwóch celów (ramka).
Zasady rozliczania się krajów członkowskich z wykonania tych obowiązków dookreśla decyzja Komisji Europejskiej z listopada 2011 r.2, zakładając przede wszystkim, że rozliczenie to ma b...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?