Zagospodarowanie osadów ściekowych, powstających w procesie oczyszczania ścieków, to jeden z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się aktualnie eksploatatorzy oczyszczalni. Do niedawna działania dotyczące gospodarki osadowej ograniczały się do ich składowania bądź rolniczego czy przyrodniczego wykorzystania. Dziś natomiast poszukuje się innych metod. Należy do nich suszenie i termiczne przekształcanie.
W dniach 9-10 października br. odbyła się we Włocławku druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej pn. „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych”, zorganizowana przez firmę Abrys.
Konferencja zgromadziła liczne grono słuchaczy i znakomitych wykładowców, a w jej aneksie można było zapoznać się z dwoma najnowszymi instalacjami, jedną do suszenia – uruchomioną w MPWiK we Włocławku, a drugą do termicznego przekształcania osadów – oddawaną do eksploatacji w firmie Orlen Eko w Płocku. Wśród uczestników konferencji dominowali przedstawiciele krajowych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych, zarówno tych, które już wdrożyły opartą na suszeniu i termicznym przekształcaniu instalację zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych (albo niedługo będą ją uruchamiać), jak i takich, które tego rodzaju instalacje dopiero projektują lub przewidują ich budowę w najbliższej perspektywie. Wśród wykładowców byli obecni uznani krajowi specjaliści w branży przeróbki osadów, a m.in. profesorzy; January Bień (Politechnika Częstochowska), Marek Gromiec (Krajowa Rada Gospodarki Wodnej) i Zbigniew Heidrich (Politechnika Warszawska). Swoje referaty prezentowali także specjaliści zagraniczni, co wskazuje, że być może kolejna edycja tej konferencji zmieni nazwę z ogólnopolskiej na międzynarodową.
Wymiana doświadczeń
Problematyka zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych stanowi współcześnie bardzo obszerną dziedzinę wiedzy, i to zarówno od strony naukowej, jak i utylitarnej, obejmując szereg zagadnień, takich jak np. uwarunkowania prawne, technologiczne, środowiskowe, społeczne, a także doświadczenia eksploatacyjne. Tak też zorientowany był program konferencji, którego głównym punktem była prezentacja pozytywnych oraz negatywnych doświadczeń (zebranych podczas uruchamiania i pierwszych miesięcy eksploatacji najnowszych krajowych instalacji), jakże cennych dla oczekujących na wdrożenie kolejnych projektów. Prezentacje z tego zakresu, przedstawione na przykładzie oddanych do eksploatacji instalacji suszenia osadów w Poznaniu, Lublinie, Częstochowie i Włocławku oraz w Olsztynie, gdzie osady są również przekształcane termicznie, były bardzo interesujące i niemal premierowe. Również swego rodzaju prapremierą są tego rodzaju instalacje w naszym kraju, gdzie dominowało dotąd składowanie lub ewentualnie rolnicze bądź przyrodnicze wykorzystanie osadów ściekowych.
Przedstawione referaty plenarne, a szczególnie wykład Januarego Bienia, wykazały, że w przypadku dużych aglomeracji preferowaną metodą jest suszenie i termiczne przekształcanie osadów, jednak przedstawione w tym zakresie prognozy, wynikające z aktualnego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2010, są zbyt optymistyczne, a w perspektywie 2018 r. mało realne, co potwierdził referat Tadeusza Pająka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, realistycznie analizujący prognozy zawarte w aktualnym KPGO 2010, szczególnie w perspektywie 2018 r.
Milowy krok
Referat Marka Gromca w interesujący sposób podsumował obecne i oczekiwane zmiany w prawie wspólnotowym, dotyczącym zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych, potwierdzając, że metody termiczne są i będą preferowanym rozwiązaniem w aspekcie zagospodarowania osadów, szczególnie na terenie dużych aglomeracji.
Ilość wytwarzanych osadów ściekowych, odniesiona do 1 m3 oczyszczanych ścieków, poddana została gruntownej analizie przez Zbigniewa Heidricha, który także bardzo wyraźnie i precyzyjnie zarysował problem zagospodarowania osadów w małych aglomeracjach, wskazując na rozwiązania o charakterze regionalnym.
Ciekawa była również poparta kilkoma referatami dyskusja na temat najnowszych technologii termicznego przekształcania osadów ściekowych, zwłaszcza tych opartych na wykorzystaniu tlenu.
Konferencja miała także część techniczną. Uczestnicy zyskali szansę poszerzenia wiedzy na temat jednej z najnowszych instalacji suszenia osadów na bazie suszarki taśmowej, zaprezentowanej w MPWiK we Włocławku. Ponadto zobaczyli pierwszą wśród aktualnie budowanych w Polsce instalację termicznego przekształcania osadów, obecnie oddawaną do eksploatacji w firmie Orlen Eko w Płocku.
Warto również dodać, że jej opiekunem naukowym konferencji był tradycyjnie już Tadeusz Pająk, a uczestnicy bardzo wysoko ocenili jej merytoryczny poziom. Obok znakomitych wykładowców wielki wkład w sukces konferencji mieli liczni sponsorzy, którym w tym miejscu, podobnie jak wszystkim wykładowcom i uczestnikom, organizator raz jeszcze dziękuje.