Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna ?Osady ściekowe ? 2016 rok?, zorganizowana w dniach 22-24 września 2014 r. przez Instytut Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej, odbyła się już po raz osiemnasty. Celem konferencji było spotkanie się przedstawicieli nauki, przemysłu, samorządów, eksploatatorów oczyszczalni i wymiana doświadczeń dotyczących problemów gospodarki osadami ściekowymi w perspektywie 2016 r., kiedy zacznie obowiązywać zakaz składowania osadów ściekowych. W ramach referatów konferencyjnych omawiane były zagadnienia dotyczące uwarunkowań prawnych zagospodarowania osadów ściekowych oraz ich przeróbki.

Jeden z ważniejszych z poruszanych tematów to unieszkodliwianie osadów ściekowych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów kompostowania, suszenia i spalania. Następnie dyskutowano nad sposobami zagospodarowania osadów ściekowych i pozostałości po ich termicznym unieszkodliwianiu. Do ważnych aspektów konferencji należała wymiana doświadczeń na temat nowoczesnych technologii unieszkodliwiania osadów ściekowych. Dyskutowano również o procesach optymalizacyjnych, które powinny być poprzedzone głęboką analizą poszczególnych elementów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych. Podkreślano, że procesy te winny być poparte praktycznymi doświadczeniami, co pozwoliłoby wdrożyć najlepsze rozwiązania dla analizowanej oczyszczalni. Szczególny nacisk kładziono na istotny dobór właściwych urządzeń do zagęszczania i odwadniania osadów, gdyż w przypadku dalszej przeróbki osadów, skuteczność ich odwadniania ma istotne znaczenie dla energochłonności dalszych procesów. Istotnym elementem udanych inwestycji osadowych jest wybór rozwiązań posiadających odpowiednie referencje. Wnioski płynące z dyskusji wskazywały na konieczność intensyfikacji działań zmierzających do powstania strategii postępowania z osadami ściekowymi do 2020 r.

Ostatni dzień konferencji poświęcono prezentacjom osiągnięć doktorantów oraz debacie na temat wyników realizowanych prac doktorskich. Dla młodych naukowców była to doskonała okazja do przedstawienia referatów gronu wybitnych naukowców i ekspertów, którzy stworzyli przyjazną atmosferę i wykazywali się dużą wyrozumiałością. Po prezentacji referatów w dyskusji podkreślano wysoki poziom merytoryczny realizowanych prac doktorskich oraz dojrzałość i swobodę doktorantów w prezentowaniu wyników swoich badań.

Przewodniczącym komitetu naukowego konferencji był prof. dr hab. inż. January Bień, a honorowy patronat nad konferencją sprawowała rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron.

dr hab. inż. Mariusz Kowalczyk prof. Politechniki Częstochowskiej, Wydział Inżynierii Środowiska i Biotechnologii