Osady ściekowe, stanowiące 1-3% ogólnej objętości ścieków dopływających do oczyszczalni, wciąż stwarzają poważne problemy eksploatacyjne i ekonomiczne. Koszty budowy oraz eksploatacja urządzeń służących do przeróbki osadów mogą osiągnąć nawet 50% ogólnych kosztów oczyszczalni. Aby odzyskać chociaż małą część poniesionych nakładów, osady należy traktować jako surowiec o wartości energetycznej czy nawozowej.
 
Według Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych 20101, prognozowana na 2015 r. ilość suchej masy osadów ustabilizowanych, które powstaną w komunalnych oczyszczalniach ścieków, wyniesie 642,4 tys. ton.
Szacuje się, że w 2015 r. ok. 58% ogólnej ilości osadów wytwarzanych w Polsce powstanie w aglomeracjach powyżej 100 tys. RLM, ok. 29% w aglomeracjach o RLM 15-100 tys. i ok. 13% w aglomeracjach 2-15 tys. RLM.
W Polsce stosuje się kilka metod zagospodarowania osadów2. Należą do nich wykorzystanie przyrodnicze, składowanie, termiczne przekształcanie oraz wykorzystanie do rekultywacji terenów. Ograniczenia w składowaniu i przyrodniczym wykorzystaniu osadów determinują poszukiwanie innych metod ich zagospodarowania. Optymistyczne prognozy zakładają, że dominującym sposobem ostatecznego zagospodarowaniem osadów będzie termiczne przekształcanie i do 2018 r. ma być w ten ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?