Grupa Górażdże zwiększa wykorzystanie paliw alternatywnych. Do zużytych opon, rozdrobnionych tworzyw sztucznych, odpadów z przemysłu drzewnego, gumowego, tekstyliów i papieru dołączyły ostatnio osady ściekowe.

Aby wykorzystać osady ściekowe jako paliwo w procesie wypału klinkieru, Górażdże Cement SA uruchomiły pod koniec czerwca br. nową instalację. Jej budowa rozpoczęła się na początku roku, a w czerwcu przeprowadzono pierwsze próby podawania osadów pochodzących z lokalnej oczyszczalni ścieków.

Zmiana przepisów prawa

Wzrost masy generowanych osadów ściekowych obserwowany w ostatnich latach oraz zakazanie ich składowania po 2016 r. sprawiają, że zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych stało się bardzo ważnym problemem ekologicznym, technicznym i ekonomicznym.

Osady ściekowe z oczyszczalni miejskich po osuszeniu mogą być paliwem dla pieców do wypału klinkieru w cementowniach. Mają one wprawdzie dwa razy niższą kaloryczność niż węgiel, ale z uwagi na zawartą w nich biomasę, która traktowana jest jako materiał zeroemisyjny, obniżają emisję CO2. Tę drogę wybrała Cementownia Górażdże, inwestując w budowę nowej instalacji.

? Rozpoczęliśmy już współpracę z kilkoma oczyszczalniami ścieków, a obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi dostawcami tego paliwa ? powiedział Wiesław Adamczyk, dyrektor techniczny Górażdże Cement. Dodał też, że: ? Pierwsze próby uruchomienia instalacji potwierdziły techniczną sprawność nowych urządzeń i gotowość instalacji do podawania materiału.

Dzięki tej inwestycji oczyszczalnie ścieków pozbędą się problemu z likwidacją osadów, a Cementownia Górażdże wykorzysta je w procesie wypału klinkieru.

Nowa instalacja

Budowa nowej instalacji rozpoczęła się na początku 2013 r. i zakończyła pod koniec czerwca. Docelowo Cementownia Górażdże będzie mogła odbierać kilkadziesiąt tysięcy ton osadów rocznie. Przedsiębiorstwo planuje pozyskiwanie osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków zlokalizowanych w południowej Polsce, głównie na terenie woj. opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Cementownia Górażdże może przyjmować wyłącznie osady poddane procesowi suszenia, zawierające co najmniej 90% suchej masy. Nowa instalacja spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i wymogi ochrony środowiska. Sam proces rozładunku i dozowania realizowany jest w warunkach hermetycznych, aby materiał nie przedostał się do otoczenia.

Wykorzystanie odpadów jako paliw alternatywnych w przemyśle cementowym pozwala na prowadzenie odzysku energetycznego bez szkody dla środowiska. Dzięki warunkom panującym w piecach do wypału klinkieru, czyli za sprawą bardzo wysokiej temperatury wypalanego materiału (1450°C) oraz gazów (ok. 1800 ? 2000°C), jak również w efekcie długiego przebywania gazów w piecu, następuje całkowity rozkład wszelkich związków chemicznych. Ponadto proces ten, w przeciwieństwie do innych metod termicznego przekształcania odpadów, jest bezodpadowy. Całość popiołu powstałego po spaleniu osadów zostaje wbudowana w strukturę klinkieru. Dodatkowo współspalanie przebiega w środowisku zasadowym, które doskonale pochłania np. siarkę.

Pionier alternatywnych rozwiązań

Podstawowym paliwem stosowanym do opalania pieców w Cementowni Górażdże jest węgiel kamienny. Od 1997 roku zakład stosuje również, podobnie jak większość europejskich cementowni, paliwa alternatywne. Są to grupy odpadów zawierające energię, lecz nienadające się do wykorzystania jako surowce wtórne, czyli głównie zmieszane odpady komunalne, zużyte opony, rozdrobnione tworzywa sztuczne, odpady drzewne, odpady z przemysłu gumowego oraz tekstylia i papier.

Górażdże Cement SA to pierwsza firma w polskim przemyśle cementowym, która zaczęła wprowadzać odpady jako komponenty paliwa tradycyjnego. Próby współspalania paliw alternatywnych (zużytych opon samochodowych) rozpoczęto już w 1992 r. Proces odzysku energetycznego odpadów w Cementowni Górażdże jest całkowicie zautomatyzowany, co zapewnia pełną kontrolę nad ilością współspalanych odpadów.

Nowa instalacja do podawania osadów ściekowych jest kolejnym etapem realizowanej strategii zwiększania wykorzystania paliw alternatywnych. W Górażdżach pracują obecnie trzy instalacje służące temu celowi.

Grupa Górażdże jest liderem na polskim ryku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych.

W 2012 roku wartość obrotów skonsolidowanych Grupy Górażdże wyniosła ponad 1,2 miliarda złotych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie 1200 pracowników.

 

Kontakt w sprawie odbioru osadów ściekowych w Cementowni Górażdże:

Dział Zakupów Górażdże Cement SA

tel. 77/ 777 8713, 777 8720

e-mail: [email protected]