Realizacja postanowień tzw. dyrektywy ściekowej związana jest bezpośrednio z Traktatem Akcesyjnym oraz Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Stanowi on instrument programowy w zakresie budowy, rozbudowy i modernizacji systemów kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Polsce. Jakie są główne jej postanowienia?

Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych został zatwierdzony przez rząd RP 16 grudnia 2003 r. (KPOŚK 2003) i był kilkakrotnie aktualizowany, w stosunkowo krótkich odstępstwach czasu, co nie najlepiej świadczy o jego koordynacji. Pierwsza aktualizacja Programu została zatwierdzona przez Radę Ministrów 7 czerwca 2005 r. Druga aktualizacja miała miejsce w 2009 r. i została przyjęta przez Radę Ministrów 2 marca 2010 r. Z kolei trzecią przeprowadzono 1 lutego 2011 r. (KPOŚK 2010).

Porównanie całkowitych nakładów KPOŚK 2010 i KPOŚK 2003 wskazuje, że nastąpił prawie dwukrotny ich wzrost. Związane to było głównie z dwukrotnym wzrostem kosztów kanalizacyjnych. Natomiast wzrost (ok. 8%) kosztów budowy oczyszczalni ścieków był nieznaczny i uzasadniony wzrostem kosztów realizacji poszczególnych obiektów. Na okres 2007-2015 zaplanowano dość niskie nakłady na zagospodarowanie osadów ściekowych ? w wysokości 1,3 mld zł.

Proces weryfikacji i zmian

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?