Ostrów Wielkopolski – “Miasto Przemian” w gospodarce odpadami
Ostrów Wielkopolski znany jest w Polsce z nowoczesnej strategii zarządzania, pionierskiej emisji obligacji komunalnych i koncepcji uwłaszczenia mieszkańców mieniem komunalnym. W latach 90. dokonano przekształceń miejskich przedsiębiorstw w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne. Nadal ich zadaniem pozostało świadczenie usług dla ludności w poszczególnych branżach. Wszystkie 7 spółek miejskich utworzyło holding pod nazwą „Holdikom”, pierwszą w Polsce komunalną spółkę kapitałową.
Znalazły się w niej następujące „spółki córki”: Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Miejski Zakład Komunikacji, Miejski Zakład Zieleni, Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji WODKAN, Targowiska Miejskie oraz Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO [Fot. 1. Przedstawiciele miast uczestniczących w projekcie podczas spotkania w Gutersloch].
Dzięki tym osiągnięciom Ostrów Wielkopolski, jako jedyne miasto z Polski, oprócz Poznania, zostało zakwalifikowane do międzynarodowego programu „Cities of Change” („Miasta Przemian”).
Sieć „Miasta Przemian”
Sieć ta została założona przez Bank Światowy i Fundację Bertelsmanna. Obejmuje 10 miast z Europy Środkowej i Wschodniej. P...