CCS (Carbon Capture and Storage) to proces polegający na wychwytywaniu dwutlenku węgla (CO2) z instalacji przemysłowych, jego transporcie na składowisko i zatłoczeniu do odpowiedniej podziemnej formacji geologicznej w celu stałego składowania.
 
Mechanizmy CCS stanowią dopiero rozwijającą się technologię. Niemniej w świetle działań podejmowanych m.in. przez Unię Europejską na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym CCS zaczyna być postrzegane jako jedno z potencjalnych narzędzi przeciwdziałających emisji CO2 do atmosfery.
 
Unijne ramy prawne
Wspólnotowe ramy prawne dla projektów CCS stanowi Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/31/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniająca dyrektywę Rady 85/337/EWG, Euratom, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 (dalej „dyrektywa”). Zasadniczym celem dyrektywy jest określenie ram prawnych zapewniających bezpieczną implementację technologii CCS na terenie Unii Europejskiej. Nie zawiera ona zatem norm mających zachęcić czy wspomagać rozwój mechanizmów wychwytywania i podziemnego składowania dwutlenku węgla, koncentrując się raczej na kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i kontroli sprawowanej przez państwa członkowskie. Nie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?