Otwarci na obieg zamknięty
Wdrażanie gospodarki o obiegu zam- kniętym (z ang. circular economy) jest ambitnym wyzwaniem, szczególnie dla sektora usług komunalnych. Widać to wyraźnie na przykładzie zmiany podejścia do zagadnień związanych choćby z zaopatrzeniem w wodę i oczyszczaniem ścieków. Ścieki oraz osady ściekowe przestają być odpadami. Postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość ekologiczna powodują zmianę spojrzenia na proces oczyszczania ścieków. Coraz więcej mówi się także o odzysku substancji i energii ze ścieków oraz osadów.
O perspektywach tzw. obiegu zamkniętego w gospodarce rozmawiano 7 lutego 2017 r. w Senacie na posiedzeniu seminaryjnym Komisji Środowiska, dedykowanym wykorzystaniu ścieków i osadów ściekowych jako źródła energii. Należy podkreślić, iż to już kolejne posiedzenie Komisji poświęcone najważniejszym wyzwaniom i zagadnieniom branży wod-kan.
W obliczu wyzwań
Seminarium rozpoczęło się od wystąpienia publicysty Bernarda Margueritte, który podkreślił, iż: ? Problem wody jest w rzeczy samej najważniejszym problemem XXI w.! Od czasu paryskiej konferencji o wodzie w 1998 r. przywódcy świata powtarzają jeden po drugim, iż o ile wiek XX był wiekiem ropy, o tyle wiek XXI będzie wiekiem wody. Ponadto publicysta, przytaczając wyniki badań i opinie ekspertów, potwierdził, że brak wody jest wielkim dramatem ludzkości. Kolejny to rosnące góry osadów i związane z tym zagrożenie skażeniem wód gruntowych i pól uprawnych. Pot...