Owce wracają do polskich miast
Czy owce są bardziej wydajne niż kosiarki? Można wątpić. Natomiast w porównaniu z maszynami na prąd czy benzynę mają szereg zalet, których nie można bagatelizować, jeżeli chce się poprawnie dbać o zieleń miejską.
Choć miasta istniały od tysiącleci, dopiero w ostatnich stuleciach stały się miejscem życia większości ludzi. Wpływ środowiska miejskiego na nasze codzienne funkcjonowanie jest ogromny – zmienia nasze zachowania, konsumpcję, a nawet postawy polityczne i religijne.
Miejskie przebodźcowanie
Miejski ekosystem, z jego nieustannym hałasem, nadmiarem sztucznego światła i ciągłą obecnością ludzi, wywiera presję na nasz układ nerwowy, wywołując stany przebodźcowania i stresu. Konsekwencją urbanizacji jest utrata kontaktu nie tylko z naturą, ale także z elementarną wiedzą na temat tego, skąd pochodzi żywność i jak ważne były zwierzęta gospodarskie w kształtowaniu naszej kultury i gospodarki. A przecież nasze relacje z tymi zwierzętami są starsze niż same miasta. To właśnie dzięki udomowieniu zwierząt, takich jak owce, kozy, gęsi czy świnie, nasza cywilizacja mogła się rozwijać. Zwierzęta te dostarczały nam nie tylko pożywienia, ale także materiałów do wyrobu odzieży i narzędzi, a ich obecność była integralną częścią życia mieszkańców.
Natomiast dziś dla wielu dzieci żyjących w miastach widok zwierząt gospodarskich jest niemalże nieznany. Świadomość tego, j...