W czasach kryzysu przedsiębiorstwa intensywnie poszukują możliwości obniżania kosztów działalności. Z drugiej strony, z uwagi na ograniczoną dostępność paliw kopalnych oraz negatywny wpływ ich spalania na klimat, realizowane są różne projekty, mające na celu rozwój nowych technologii, rozwiązań zmierzających do zastąpienia paliw konwencjonalnych odnawialnymi źródłami energii.
Przemysł cementowy charakteryzujący się wysoką energochłonnością z uwagi na ciepło niezbędne do rozkładu surowców w procesie produkcji klinkieru posiada ogromny potencjał w zakresie substytucji paliw kopalnych. Ale jaki inny materiał mógłby skutecznie konkurować z tradycjonalnymi paliwami? Taki, który jest dostępny na rynku w wystarczających ilościach, w stosunkowo niskiej i atrakcyjnej cenie, nieposiadający innego konkurencyjnego zastosowania, czyli odpady!
Ze względu na skuteczne wdrożenie regulacji Unii Europejskiej w krajach Europy Zachodniej rynek paliw alternatywnych wytwarzanych z odpadów rozwinął się najszybciej. Drastyczne ograniczenie możliwości składowania odpadów, w szczególności frakcji lekkiej palnej na wysypiskach, spowodowało szybki rozwój sektora przetwórczego odpadów, zarówno komunalnych, jak i przemysłowych (tekstyliów, papieru, tworzyw sztucznych, gumy, zużytych olejów spożywczych i przemysłowych i innych). Po wstępnej mechanicznej (ewentu...