Paliwa produkowane z ropy naftowej są siłą napędową transportu drogowego, morskiego i lotniczego. Warto się zastanowić nad tym, jaka będzie rola ropy w najbliższej przyszłości?
Ropa naftowa jest głównym źródłem zużywanej na świecie energii1 – dostarcza jej ok.34% (drugi w kolejności surowiec to węgiel – ok. 27%).
Spadek wydobycia ropy naftowej
Jedną z zasadniczych okoliczności, które muszą być brane pod uwagę w polityce energetycznej, jest wyczerpywanie się zasobów ropy naftowej.
Obecnie 23 kraje w dziesięciu różnych regionach świata produkują ropę naftową w dużych ilościach, głównie na eksport. W przypadku każdego z nich porównano2 zasoby złóż naftowych z produkcją ropy w 2005 r. Dane wskazują, że zasoby wystarczą na produkcję w okresie od ok. 10 lat (np. w Kanadzie) do ok. 100 lat (np. Iran, Irak, Arabia Saudyjska), oczywiście pod warunkiem, że wydobycie ropy nie ulegnie zmianie w czasie. Są to dane stanowiące pierwszy sygnał ostrzegawczy, że dostępność tego surowca energetycznego jest ograniczona.
Regionem najbardziej zasobnym w złoża ropy jest Środkowy Wschód, obejmujący Arabię Saudyjską (pierwsza pozycja na świecie), Iran, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Kuwejt. Ten region dysponuje ponad 1/3 zasobów światowych. Drugą lub – wg innego źródła – trzecią pozycję z...