VII Międzynarodowa Konferencja „Paliwa z Odpadów 2009” odbyła się w dniach od 21 do 23 października w Szczyrku. Zorganizowała ją Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
Spotkanie stanowiło odpowiedź na zmiany w przepisach prawa europejskiego, spowodowane dyrektywą 2008/98/WE o odpadach oraz wciąż rosnącym zainteresowaniem wykorzystania odpadów jako surowców z możliwością odzysku energii w tym tzw. „zielonej energii”.Tematyka prezentowanych referatów obejmowała: technologie przetwarzania odpadów i wytwarzania-formowania paliw; procesy ich spalania i współspalania; wykorzystanie energii odpadowej z procesów termicznej utylizacji odpadów; dobór technologii i urządzeń do ich utylizacji oraz aspekty prawne ochrony środowiska. Obrady prowadzone były w ramach sesji plenarnych oraz sesji posterowej.
Patronat nad Konferencją sprawował prof. dr hab. Jerzy Buzek, przewodniczący PE, oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
Przewodniczącym komitetu naukowego był prof. dr hab. inż. Janusz W. Wandrasz, a organizacyjnego dr inż. Michał Kozioł. W obradach uczestniczyli przedstawiciele krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich, instytutów naukowych, przemysłu, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów, a także studenci.
Podczas podsumowania konferencji zostały przyjęte wnioski wynikające z prezentowanych prac oraz odbytych spotkań. Potwierdzono, że w Polsce metodami termicznymi wciąż utylizowana jest niewielka część powstających odpadów. Zarówno w kraju, jak i zagranicą wciąż zauważalne jest rosnące zainteresowanie współspalaniem paliw (w tym paliw formowanych oraz wybranych frakcji odpadów) w istniejących obiektach energetycznych i przemysłowych. Wdrażanie nowych paliw, tzw. formowanych, zdefiniowano poprzez określenie ich właściwości, parametrów technicznych, przeznaczenia dla określonego paleniska o ustalonych wymaganiach i znormalizowanych wskaźnikach emisyjnych. Podkreślono też, że w pracach nad normami dotyczącymi paliw należy uwzględnić doświadczenia eksploatacyjne energetyki zagranicznej oraz wyniki badań krajowych.
Zgłoszono postulaty, aby procesy współspalania paliw formowanych z paliwem węglowym oraz innymi dodatkami traktowane było jako normalne spalanie paliw z zastosowaniem wymogów emisyjnych, określonych na podstawie spalania tego rodzaju mieszanin w paleniskach przemysłowych.
Stwierdzono, że mała ilość wdrożeń w kraju w zakresie wykorzystywania paliw formowanych wynika z braku regulacji prawnych wyraźnie wyodrębniających paliwa formowane z odpadów nazywanych „paliwami alternatywnymi” oraz braku uznania produkowanej energii elektrycznej jako wyniku proekologicznego działania na rzecz ochrony środowiska i ograniczenia emisji CO2. Ponadto jest to efekt słabości organizacyjnej potencjalnych inwestorów i błędnego systemu gospodarki odpadami, który wciąż nie wymusza ograniczania ich składowania i propaguje technologie kompostowania masy biologicznej zanieczyszczonej (odpady komunalne).