Paliwa z odpadów: jak to zrobić?
W bliskiej perspektywie czasowej nie ma szans na masowe wykorzystanie paliw alternatywnych w polskiej energetyce i ciepłownictwie. Potrzebne są dostosowanie prawa do sytuacji na rynku odpadowym i znaczące inwestycje, szczególnie w małych i starych ciepłowniach. Na razie jednak Polska będzie się zmagać z rosnącą górą odpadów kalorycznych.
Takie są wnioski ze zorganizowane przez Abrys 9. Konferencji ?Paliwa z odpadów?, która w dniach 19-21 marca odbyła się w Katowicach. Spotkali się na niej przedstawiciele organów administracji samorządowej, zakładów gospodarki komunalnej, cementowni, przedstawicieli RIPOK-ów, przedsiębiorstw z branży energetycznej i ciepłowniczej, a także producentów paliw alternatywnych i pośredników w ich obrocie.
Ile odpadów produkujemy?
Branża odpadowa od wielu miesięcy sygnalizuje problem narastającej masy odpadów kalorycznych przechowywanych i magazynowanych w różnych miejscach. Jak dotąd, nie znaleziono dobrego sposobu na ich zagospodarowanie, a chodzi o wielką ilość. Ocenia się, że może to być od 2 do 3 mln ton. Jedną z przyczyn ubiegłorocznej fali pożarów na składowiskach i w miejscach przechowywania odpadów mógł być właśnie problem z ich zagospodarowaniem. Mogło zatem dochodzić nie tylko do przypadkowych zapłonów, ale także do celowych podpaleń.
Eksperci branży odpadowej, którzy spotkali się na Konferencji ?Paliwa z odpadów? w Katowicach, zwrócili uwagę na wiele problemów...