Zagadnienia poruszone w artykule w szczególności dotyczą próby interpretacji treści art. 2 pkt 5 oraz art. 31 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków1 (u.z.w.o.ś.).
Według art. 2 pkt 5 u.z.w.o.ś., przyłącze kanalizacyjne obejmuje odcinek przewodu łączącego wew. instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej. Zgodnie z art. 31 u.z.w.o.ś.,  osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie. Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach (art. 31 ust. 2). Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (art. 31 ust. 3).
Podstawy prawne zw. z tematem tego opracowania obejmują także następujące akty prawne: Ustawę z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (k.c.)2, Ustawę z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (p.g.i.k.)3 oraz Rozporządzenia Ministra Infrastrukt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?