Wał powodziowy – urządzenie wodne i budowla
Komentarz do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 1 kwietnia 2011 r. VII SA/Wa 2424/10.
 
Orzeczenie
Wał przeciwpowodziowy, w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. a Prawa wodnego (P.w.)1, jest urządzeniem wodnym, ale jednocześnie stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (P.b.)2, tak więc podlega jednocześnie regulacjom obu ustaw3.
 
Komentarz
Orzeczenie zapadło na tle stanu faktycznego, dotyczącego obwałowania przeciwpowodziowego portu rzeki, stanowiącego wraz z portem rzecznym całość techniczno-użytkową. W innym wyroku z 19 kwietnia 2010 r. NSA uznał, że: Wał przeciwpowodziowy w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. a P.w. jest urządzeniem wodnym, ale jednocześnie jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 P.b., tak więc podlega jednocześnie regulacjom obu ustaw. Prawdą jest, że taki obiekt budowlany jak wał przeciwpowodziowy w świetle przepisów P.b., wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, jednak z żadnych przepisów nie wynika, że brak takiej decyzji oznacza, że zrealizowany obiekt nie jest wałem przeciwpowodziowym4.
 
Gospodarowanie zasobami wodnymi jest związane z planowaniem i wykonaniem urządzeń wodnych, należących do kategorii obiektów b...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?