Ostatnie dziesięciolecia charakteryzują się nasileniem kilku istotnych zjawisk, takich jak intensywny wzrost liczby ludności oraz rosnące jednostkowe zapotrzebowanie na energię, co związane jest z malejącymi zasobami naturalnych źródeł energii, szczególnie ropy i gazu. Zmianom tym towarzyszy rosnąca ilość gazów cieplarnianych. Skutkami tych przeobrażeń zajmuje się m.in. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ICCP. Najnowsze dane i wnioski Zespołu przedstawione będą na Konferencji ONZ w Sprawie Zmian Klimatu COP-14 w Poznaniu. Ministerstwo Środowiska, jako organizator tego światowego kongresu, zaplanowało akcję „Partnerstwa dla Klimatu”, w celu szerszego zainteresowania społeczeństwa tą tematyką.
IV Międzynarodowa Konferencja „Ekonomiczne aspekty energii ze źródeł odnawialnych w perspektywie 2020 roku” została wyróżniona udziałem w partnerstwie. Koncepcją konferencji było przedstawienie problemów polskich związanych z wprowadzaniem energii odnawialnej, zwanej też „czystą energią”. Zastępowanie energią odnawialną tej z tradycyjnych źródeł jest optymalną metodą, najkorzystniej wpływającą na ochronę klimatu. Zatem wydaje się to prostym i oczywistym rozwiązaniem.
Niezależnie od technicznych czy ekonomicznych trudności istnieją tu dodatkowe, ale istotne ogólnoświatowe przeszkody. Pierwszą jest to, że przeciętny mieszkaniec naszej planety, na której żyje 6,5 mld ludzi, postrzega te sprawy poprzez czasookres swojego istnienia. Wymienione wyżej zmiany w tym czasokresie są widoczne, ale wygodniej jest przekazać ich rozwiązanie następnemu pokoleniu. Drugą przeszkodą są podobne podejścia rządów, których okres działania wynosi np. cztery lata. Z tego powodu kwestia likwidacji tych problemów jest konsekwentnie i stale podnoszona przez tak trwałe instytucje, jak Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ICCP, który został zainicjowany przez ONZ.
Celem ww. konferencji było zobrazowanie realizacji zaleceń ICCP oraz Unii Europejskiej, dotyczących przechodzenia w Polsce na energię ze źródeł odnawialnych.
Zaproszeni z zagranicy referenci przedstawili drogę rozwoju energetyki odnawialnej oraz obecny stan wykorzystywania w swych krajach. Duże zainteresowanie wzbudził cykl referatów o rozwoju OZE w Niemczech. Referenci przedstawili osiągnięcia ekologiczne i ekonomiczne osiągane z tytułu przyjętej w 2000 r. ustawy o energii odnawialnej Erneuerbare-Energien-Gesetz (EEG).
 Przedstawione w raporcie Ministerstwa Środowiska Niemiec dane dotyczące dokonań w wykorzystywaniu energii odnawialnej wskazują, iż dzięki tej ustawie gospodarka niemiecka zarobiła w 2006 r. 6 mld euro, i to po odliczeniu 3 mld, które zainwestował w tę dziedzinę przemysł niemiecki. Wydaje się niezbyt jasne, dlaczego kraj o zbliżonych warunkach geograficznych może zarabiać już teraz na energii odnawialnej, podczas gdy oficjalnie Polska uważa to za zbyt kosztowne przedsięwzięcie.
W toku konferencji, w której wzięło udział ponad 60 osób, wyłoniono wnioski oraz zebrano opinie uczestników na temat założeń Polityki Energetycznej Polski do 2030 r., opublikowanej przez Ministerstwo Gospodarki 4 września 2008 r. Zostały one zamieszczone na stronie 30 niniejszego wydania.

prof. dr hab. inż. Ryszard Ciach
prezes Fundacji Rozwoju Nauk Materiałowych