Koncepcja zrównoważonego rozwoju – począwszy od sławnego Raportu Brundtland z 1987 r. – jest przedmiotem nie tylko dyskusji teoretycznych, ale także praktycznych działań politycznych i gospodarczych. Obejmuje ona trzy filary: cele ekonomiczne, społeczno-kulturowe oraz ekologiczne.
Idea realizacji niemiecko-polskich warsztatów badawczych narodziła się podczas pobytu prof. Holgera Rogalla w Polsce. Wraz z polskimi naukowcami zwrócił on uwagę na konieczność spotkania badaczy podejmujących problematykę zrównoważonego rozwoju. Dlatego w dniach 6-8 października br. w Berlinie zorganizowano warsztaty badawcze pt. „Perspektywy niemiecko-polskiego partnerstwa na rzecz rozwoju zrównoważonego w Domu Europejskim”. Celem warsztatów było stworzenie sieci badawczej naukowców zajmujących się problematyką zrównoważonego rozwoju w Polsce i Niemczech, a także opracowanie wspólnego wkładu do zrównoważonego rozwoju Europy. Uczestniczyło w nich 20 naukowców (po 10 z każdego kraju). Organizatorami spotkania była Fundacja Friedricha Eberta, Biuro Krajowe w Berlinie i Towarzystwo na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Zrównoważonego Prawa Środowiskowego i Nowej Ekonomii Środowiska oraz Stowarzyszenie Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych – Oddział Polski, a także Wielkopolski Urząd Marszałkowski.
Pierwszego dnia wygłoszono cztery referaty: „Podstawowy cel zrównoważonego rozwoju w Niemczech” (prof. H. Rogall), „Rola zrównoważonego rozwoju w p...