Zgodne z oczekiwaniami mieszkańców zagospodarowanie ponad 100 ha gruntów wokół krakowskiego składowiska odpadów komunalnych „Barycz” i sąsiadujących z nim wyrobisk, wyeksploatowanych przez Kopalnię Soli w Wieliczce, staje się coraz bardziej prawdopodobne.

Projekt rewitalizacji, przygotowany przez Małopolską Agencję Energii i Środowiska (MAEŚ) oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wspólnie z lokalną społecznością, spotkał się z przychylnym przyjęciem władz Krakowa. Pojawiła się realna szansa na zażegnanie wieloletniego sporu co do przeznaczenia zdegradowanych przyrodniczo terenów.
Zapowiedzią kompromisu jest rozpoczynający się dialog mieszkańców m.in. z prof. Wiesławem Starowiczem, wiceprezydentem Krakowa. Odkąd roli mediatora w trwającym od lat sporze podjęła się Małopolska Agencja Energii i Środowiska (MAEŚ), której udziałowcami są Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (60%) i gmina Kraków (40%), dotychczasowy konflikt zamienił się w rzeczową dyskusję. W ramach unijnego programu INTERREG Agencja opracowała modelowy projekt konsultacji społecznych, który przynosi już pierwsze efekty. – Postanowiliśmy w pierwszej kolejności wysłuchać mieszkańców, a następnie wspólnie przeanalizować przyczyny konfliktu – mówi Marek Zaborowski, prezes MAEŚ oraz członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To był dobry początek, bo nasze działania stały się partnerskie. Przyczyną dotychczas...