- przykład z Austrii

Bezpieczeństwo energetyczne od dziesięcioleci jest głównym celem austriackiej polityki energetycznej. Władze państwowe, krajów związkowych i gmin wspierają rozwój energii odnawialnej poprzez system subwencji, programy badawcze i sprzyjające ustawodawstwo podatkowe, np. podatek energetyczny na gaz i prąd.


Styryjska firma Gas-Warme z Gratz wprowadziła nowe standardy dla partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze energetycznym i wybudowała jedną z największych elektrowni na biomasę, pracującą w układzie kogeneracyjnym.
Projekt, w który zainwestowano 20,4 mln euro, jest dobrym przykładem myślenia przyszłościowego i kreowania polityki w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej. Projekt powstał na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego przy współpracy firmy Mayr-Melnhof Holz.
Wybudowana elektrociepłownia oparta jest na technologii ORC (Obieg Rankine’a z czynnikiem organicznym) i produkuje 190 GWh ciepła dla Mayr-Melnhof i Holzidustrie Leitinger Gesellschaft. Do sieci zaś dostarcza 36 GWh czystej energii elektrycznej. Elektrownia została tak zaprojektowana, aby sprostać zapotrzebowaniu na ciepło publicznych i prywatnych odbiorców. Zbudowano ją z trzech identycznych zespołów elektrociepłowniczych o łącznej mocy 8,7 MW. Jest to obecnie największy zrealizowany projekt energetyczny oparty na technologii ORC. Sprawność systemu wynosi ok. 88%.

Cel i założenia projektu
Jednym z podstawowych celów ...