Partnerstwo sektorów w budownictwie komunalnym
Budownictwo mieszkaniowe to temat niewyczerpany. Ogólnie można określić go mianem deficytu zarówno ilościowego, jak i jakościowego. Największe potrzeby dotyczą, oczywiście, mieszkań komunalnych, do których ustawiają się kolejki chętnych. Czy wykorzystanie PPP rozwiąże najważniejsze problemy branży?
Z dostarczaniem lokali mieszkalnych problem mają przede wszystkim średnie i mniejsze gminy. O ile aktywność deweloperów zależy od popytu na mieszkania komercyjne, to już w przypadku lokali czynszowych naturalną barierę stanowi brak środków finansowych na budowę i utrzymanie zasobu komunalnego. W dzisiejszym świecie trudno jednak uznać, że dostęp do lokali komunalnych powinien zasługiwać na miano ?luksusu?. Tradycyjną barierą realizacji zadań własnych gmin z zakresu budownictwa mieszkaniowego są ograniczone środki budżetowe na budowę oraz utrzymanie zasobu mieszkaniowego. Nie ulega wątpliwości, że rozwiązaniem tego problemu w znacznym stopniu może być wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Podział zadań i ryzyk
Pozyskanie lokali komunalnych ? przy jednoczesnym braku konieczności poniesienia wysokich nakładów początkowych na ich wytworzenie ? możliwe jest dzięki zastosowaniu PPP. W Polsce ten trend rozwija się ustawicznie, pomimo że trudno jeszcze mówić o powszechności tej metody realizacji i finansowania zadań publicznych. PPP opiera się na podziale zadań i ryzyk związanych z realizacją wspólnych pr...