Oczyszczalnia Ścieków „Czajka”, zaprojektowana w latach 1970-73, została przejęta do eksploatacji w styczniu 1991 r. Projekt przewidywał przepustowość zakładu na 400 tys. M³ ścieków na dobę. Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki z całej prawobrzeżnej części Warszawy oraz Legionowa w ilości ok. 190 tys. M³ na dobę. Ścieki kierowane są do oczyszczalni za pomocą systemu pompowni. Obiekty ciągu technologicznego zaprojektowano w układzie klasycznym, a od 1995 r. wprowadzono wspomaganie chemiczne. Część mechaniczna składa się z krat, piaskowników i osadników wstępnych, natomiast w skład części biologicznej wchodzą komory napowietrzania i osadniki wtórne.



Fot. archiwum Kemipol.
Efekt zaniku kożucha i piany wskazuje, że odpowiedzialne za te zjawiska były właśnie bakterie typu Microthrix Parvicella.



Powstające w procesie technologicznym osady są zagęszczane, fermentowane i odwadniane mechanicznie. Odwodniony osad wykorzystywany jest do rekultywacji zdegradowanych gruntów. W 1999 r. zmodyfikowano sposób eksploatacji części biologicznej i wprowadzono procesy biologicznego usuwania azotu. Od tego momentu przejściowo pojawiały się problemy z pęcznieniem osadu, spowodowanym występowaniem bakterii nitkowatych.
W październiku 2002 r. w Oczyszczalni Ścieków „Czajka” nastąpił znaczący wzr...