To, że małe może być piękne, a do tego pożyteczne, potwierdziła ekspozycja Targi PELLETS-EXPO – 3 Międzynarodowe Targi Urządzeń, Technologii do Wytwarzania i Zastosowania Pelletu, zorganizowana już trzeci raz przez Centrum Targowe Pomorza i Kujaw w połowie czerwca w bydgoskiej hali Łuczniczka.

Ekspozycja z roku na rok rozwija się – zarówno pod kątem liczby wystawców, jak i zajmowanej powierzchni. W ubiegłym roku wzięło w niej udział 40 wystawców, w tym roku było ich już (wg katalogu) 49. Gdyby zachować tradycję pokazywania się na tych Targach, to byłoby ich ponad 60. Niestety, kilkunastu ubiegłorocznych wystawców nie zdecydowało się na ponowny udział. Przyczyny były różne – zawieszenie działalności firmy, słaby wynik finansowy itp., jak to zwykle bywa na początku rozwoju branży. Przybyło natomiast kilka większych zagranicznych firm, mających na rynku pelet już ugruntowaną pozycję.
Brykiety to paliwo, które produkuje się wg podobnej jak pelety technologii, różni się jednak zasadniczo wymiarami i stosowanym do produkcji surowcem. Tak więc na Targach znalazły się również firmy z taką ofertą urządzeń do ich produkcji, dając organizatorom sygnał, że może warto zmienić tytuł Targów na PELLETS & BRYKIET EXPO.
Prezentacji urządzeń do produkcji tych paliw sprzyjała czerwcowa pogoda, umożliwiająca pokazanie pracy urządzeń na wolnym powietrzu. Ten sposób przedstawiania maszyn jest niewątpliwym atutem wystawcy, dobrze postrzeganym przez zwiedzających, dlatego chętnie był wykorzystywany podczas tegorocznych Targów.

Wszystkie ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem

Nagrody i wyróżnienia
Komisja konkursowa dokonała oceny wyrobów zgłoszonych do konkursu i na podstawie regulaminu konkursowego przyznała nagrody.
Nagrodę Główną Targów otrzymała firma FALENCZYK KKF z Nowej Wsi Wielkiej za zestaw grzewczy na paliwa odnawialne, wyróżniający się możliwością wykorzystania różnych rodzajów i postaci paliw, przystępną cenę i korzystne usługi gwarancyjne i serwisowe. Były również nagrody specjalne. Dwie z nich przyznała Bałtycka Agencja Poszanowania Energii, Europejskie Centrum Granulatu: jedną firmie ENPAL ze Słubic za uruchomienie w 2004 r. największej w Polsce linii technologicznej do produkcji granulatu drzewnego, a drugą firmie PPH KOSTRZEWA z Giżycka za największą liczbę sprzedanych kotłów opalanych granulatem w 2004 r.
Trzecią nagrodę specjalną po raz pierwszy przyznała firma Abrys, wydawca „Czystej Energii”. Otrzymała ją firma PGK System z Osielska za najlepiej prowadzoną akcję edukacyjną na stoisku podczas Targów.
Nagrodę za I miejsce odebrała firma MECHANIKA NAWROCKI ze Żnina za granulator do trocin GRD 2, wykonany całkowicie z polskich podzespołów, który można nabyć w przystępnej cenie. II miejsce zajęła firma PPH KOSTRZEWA z Giżycka za kocioł Pellets Plus, charakteryzujący się prostą obsługą i wysoką jakością automatyki, a III miejsce firma PHU ISOL z Piły za palnik do spalania pelet, wyróżniający się indywidualnym, oryginalnym oprogramowaniem sterującym jego pracą.
Wyróżnienia otrzymały dwie firmy: SYNERGIA OZE z Podkowy Leśnej za suszarnię do trocin zasilaną gazem generatorowym, stanowiącą nowatorskie rozwiązanie w linii produkcji granulatu oraz Amandus Kahl z Reinbek w Niemczech za maszyny i linie do granulacji, należące do czołówki światowej produkcji.

Referat wprowadzający wygłosiła doc. dr hab. inż Anna Grzybek

Pelety – czy nam się to opłaca, dwa lata doświadczeń
Pod takim tytułem odbyła się towarzysząca targom konferencja, której współorganizatorem była redakcja „Czystej Energii”. To retoryczne pytanie pojawia się już od trzech lat. Inwestycje związane z produkcją pelet uznawane są np. przez EkoFundusz jako rentowne i nie mają dofinansowania. Trudno jednak dać jednoznaczną odpowiedź, czy są takie dla wszystkich. Okazało się bowiem, że dla niektórych nie są – być może powodem tego jest wciąż niezorganizowany rynek tym paliwem. Na przykład producent ok. 6000 ton pelet rocznie (Zbigniew Skrzypczak, firma TASK) nie narzeka na swój biznes. Jest zadowolony i na pytanie o opłacalność udzielił pozytywnej odpowiedzi.
W tegorocznej konferencji, zapewne z powodu wprowadzenia przez kierownictwo targów opłaty za uczestnictwo, wzięło udział mniej osób niż w ub.r. W większości były to osoby już działające w branży lub zainteresowane uruchomieniem produkcji pelet, hobbyści energetyki odnawialnej. Zabrakło przedstawicieli samorządów, gdzie obecnie liczy się każdy grosz na edukację.
Konferencja – poza możliwością wysłuchania merytorycznych referatów dotyczących rynku biomasy, właściwości pelet oraz pozytywnych wyników prób produkcji pelet z biomasy pochodzącej z plantacji roślin energetycznych – była okazją do podsumowania zrealizowanego w okresie od czerwca 2003 do maja 2005 r. projektu Pellets for Europe (więcej na jego temat czytaj na str. 30).
Konferencji towarzyszyło wydanie specjalne „Czystej Energii” (możliwe jeszcze do nabycia w redakcji), zawierające wygłoszone referaty oraz raport branżowy nt. rynku pelet i brykietów. Wydanie gratisowo otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji.

Urszula Wojciechowska