Perełkowiec japoński
Wzrost średniej temperatury rocznej czy utrzymujące się opady atmosferyczne na podobnym poziomie wieloletnim wymuszają poszukiwanie do uprawy w miastach introdukowanych gatunków o większych wymaganiach cieplnych. Obiecującym i ciekawym drzewem jest perełkowiec japoński.
Perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum) pochodzi z rodziny bobowatych Fabaceae. Reprezentowany jest przez rodzaj, do którego należy ok. 10 gatunków drzew i krzewów rosnących w ciepłych rejonach Ameryk Północnej i Południowej. Od wieków był uprawiany w Azji. Obecnie rośnie w Chinach, ale przypuszcza się, że występował również w Japonii i na Półwyspie Koreańskim. W Polsce uprawiany jest tylko perełkowiec japoński znany powszechnie pod nazwą sofora, która jest nieprawidłowa, ponieważ odnosi się wyłącznie do gatunków, które w Polsce nie są uprawiane.
Wygląd
Perełkowiec japoński jest dużym, rozłożystym drzewem, dorastającym w warunkach Polski do 20–25 m wysokości. Tworzy koronę szeroką, nisko osadzoną, o podobnym zasięgu jak wysokość. Konary i pędy pokryte są szarą, pionowo spękaną korą. Młode pędy są oliwkozielone, pokryte nielicznymi jasnymi przetchlinkami. Późno, bo w drugiej dekadzie maja, zaczynają rozwijać się nieparzystopierzaste liście dł...