Perły w koronie przemysłu
Prawie 40% światowego popytu na miedź i ok. 30% światowej produkcji zarówno cynku, jak i aluminium jest zaspokajane materiałami pochodzącymi z recyklingu.
Recykling metali nieżelaznych, w obliczu wyczerpywania się zasobów oraz wzrostu cen importowanych metali ziem rzadkich, stanowi element strategii największych na rynku krajowym i światowym firm. A nowoczesne i innowacyjne technologie wspomagają rozwój tego sektora gospodarki.
Recyklingu metali nieżelaznych stanowił temat ponad 33 wystąpień podczas trzydniowej międzynarodowej konferencji o takim właśnie tytule, zorganizowanej w dniach 6-8 lutego 2013 r. przez Fundację „Metale Nieżelazne – Tradycja i Rozwój”, Instytut Metali Nieżelaznych (IMN), Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (SITMN) oraz Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).
Ramię w ramię
Ponad 120 uczestników przywitał prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek, dyrektor IMN, prezes SITMN, który podkreślił, iż recykling metali ma ogromne ekologiczne i ekonomiczne znaczenie z uwagi na konieczność przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju w zakresie surowców mineralnych i metali nieżelaznych, stanowiących podstawę rozwoju wielu gałęzi gospodarki. Dodał również, że pomimo skoncentrowania się na zagadnieniach technologi...