Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005


Papier i tektura z odzysku (makulatura) są cennym surowcem wtórnym, jednak nie wszystkie nadają się do ponownej produkcji papieru. Tymi, które nie mogą być w ten sposób wykorzystane (makulatura śmietnikowa, papiery „trudno przerabialne”), mogą w przyszłości zainteresować się ciepłownie i zacząć wykorzystywać je do współspalania, jako biomasę do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Zebrane selektywnie i posortowane odpady z papieru i tektury, zgodnie z normą PN-EN 643 i wymaganiami recyklerów, są albo używane do produkcji papierów opakowaniowych, gazetowych i higienicznych, płyt budowlanych i wyrobów formowanych, albo kierowane na eksport (głównie do papierni niemieckich).
Tego rodzaju odpady zbierane selektywnie z polskiego rynku można podzielić umownie na trzy grupy: odpady opakowaniowe z papieru i tektury, odpady z papieru zadrukowanego znajdującego się w szybkim obrocie (gazety, czasopisma i ulotki reklamowe) oraz odpady z pozostałego papieru zadrukowanego (w tym makulatura biurowa).
Odzysk i recykling odpadów opakowaniowych z papieru i tektury podlega ustawie o obowiązkach przedsiębiorców. Rosnące wskaźniki odzysku i recyklingu wymuszą na przedsiębiorcach wyższe opłaty recyklingowe lub produktowe, co z kolei pozwoli na większe dofinansowanie selektywnej zbiórki tych odpadów. Źródłem odpadów z papieru i tektury jest handel i przemysł. Aby zwiększy...