PFU w systemach oczyszczania ścieków
Wiosną br. ukazały się trzy opracowania, które należy czytać łącznie. Jednak bez zastanowienia się nad reperkusjami jakiekolwiek czynności w planowaniu i projektowaniu kanalizacji i oczyszczalni nie mają najmniejszego sensu.
Chodzi o aktualizację Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych – KPOŚK (publikowaną na stronach Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej), raport Najwyższej Izby Kontroli o realizacji KPOŚK-u1 oraz Prognozy oddziaływania na środowisko projektu aktualizacji KPOŚK-u2. Analiza tych dokumentów prowadzi do zaskakującego wniosku.
Okazuje się, że bez „manipulacji” danymi i dotychczasowymi aglomeracjami KPOŚK do 2015 r. nie zostanie wykonany, a Polska poniesie tego konsekwencje. Bezpośrednim powodem takiej prognozy jest skandaliczny brak przygotowania inwestycji.
Inwestorzy najpierw powinni wykonać program funkcjonalno-użytkowy (PFU) systemu zbiorowego i pojedynczego systemu oczyszczania ścieków (bytowych, przemysłowych i opadowych). Następnie należy zlecić studium wykonalności dla wariantów wybranych z PFU. Dopiero po tym można wybrać konkretny wariant, optymalny dla danego terenu, i zlecić wykonanie projektu budowlanego. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń można w końcu ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji.
Niestety, w wielu przypadkach inwestycję w gminie zaczyna się od zlecenia proje...