Inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej coraz częściej zyskują duże znaczenie w planach inwestycyjnych przedsiębiorstw i budżetach podmiotów należących do sektora publicznego.
Przedsięwzięcia takie związane są zwykle z wymianą lub głęboką modernizacją podstawowej infrastruktury technicznej, a nawet zasadniczymi zmianami w stosowanych procesach produkcyjnych bądź świadczeniach usług, co z reguły oznacza konieczność poniesienia znaczących nakładów inwestycyjnych. Powstaje więc pytanie: gdzie szukać najkorzystniejszych źródeł finansowania takich projektów? Odpowiedź, jak zwykle, nie jest jednoznaczna, przy czym w ostatnim czasie można zauważyć wzrost dostępności różnych instrumentów i programów, ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej, w tym również tych o charakterze preferencyjnym.
Efektywne wykorzystanie energii
Do końca marca br. najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa, takie jak huty, cementownie oraz kopalnie, mogą składać wnioski o dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych.
W ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii”, oferowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),wspierane są dwa rodzaje przedsięwzięć, realizowane przez przedsiębiorstwa, w których wielkość zużycia energii końcowej (suma energii elektryczne...