Wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi stało się dla samorządów jednym z najważniejszych wyzwań ostatnich dwóch lat, a będzie też absorbowało ich zwiększoną uwagę przez kilka następnych. Temat gospodarki odpadami chyba po raz pierwszy w historii na pewien czas znalazł się także w centrum uwagi opinii publicznej, co tym bardziej mobilizowało władze samorządowe.

Radom to położone w woj. mazowieckim miasto o powierzchni ponad 11 tys. ha, które zamieszkane jest przez blisko 220 tys. osób. Zbudowanie dobrze funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w tak krótkim czasie, jaki do dyspozycji miał samorząd, dla tej wielkości miasta jest więc sporym wyzwaniem.

Przygotowania do budowy nowego systemu rozpoczęto w Radomiu na początku 2012 r., kiedy to zlecone zostało wykonanie ?Aktualizacji opracowania pn. Studium i projekt systemu zbiórki i transportu odpadów komunalnych w Radomiu wraz z analizą SWOT dot. ustalenia optymalnej metody obliczenia opłaty?. Zadaniem wykonawcy było dostosowanie będącego w posiadaniu magistratu opracowania do nowych ram prawnych, stworzonych Ustawą z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

W opracowanym dokumencie ustalone zostały wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami dla wszystkich określonych przepisami metod jej naliczania. Ponadto analiza wskazywała, który ze sposobów jest najodpowied...