Z inicjatywy Wielkopolskiego Klastra Wodnego i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie 29 listopada br. odbyła się konferencja propagująca picie wody przez mieszkańców aglomeracji leszczyńskiej. Wydarzenie, które miało miejsce na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, zgromadziło ponad 200 uczestników. Honorowym patronatem konferencję objęła Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?. Inicjatywę wsparło także spore grono znakomitych partnerów: miasto Leszno, gmina Lipno, gmina Święciechowa, WFOŚiGW w Poznaniu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie, Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, Zdrojownia ? woda na czasie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie oraz Instytut Leszczyński.

Wprowadzeniem do konferencji było przedstawienie przez Rafała Zalesińskiego, prezesa MPWiK, i Joannę Spychaj-Skopińską, specjalistkę z Działu Komunikacji i Edukacji, idei projektu pn. ?Pijemy leszczyńską kranówkę?. Opiera się on na propagowaniu picia wody przez mieszkańców aglomeracji leszczyńskiej. Działania z tym związanie polegają na kształtowaniu świadomości w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów wodnych i dbałości o nie, a także na zachęcaniu do zachowań proekologicznych, takich jak picie wody kranowej i stosowanie pojemników wielokrotnego użytku.

Uchylając rąbka tajemnicy, organizatorzy poinformowali, że złożony został wniosek do WFOŚiGW w Poznaniu o dofinansowanie przedsięwzięcia: Konkurs ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu aglomeracji leszczyńskiej pn. ?Chronimy wodę, dbamy o środowisko, pijemy leszczyńską kranówkę?. Leszczyńskie przedsiębiorstwo przez organizację konkursu, który zakłada m.in. montaż poidełek w zwycięskich szkołach, chce sukcesywnie przyczyniać się do tego, aby za kilka lat każda szkoła posiadała takie urządzenia.

Organizatorzy podkreślali, że przygotowanie ciekawej konferencji o wysokim poziomie merytorycznym, było możliwe dzięki zaangażowaniu i życzliwości prelegentów. Zaproszeni eksperci wprowadzili słuchaczy w arkana wiedzy na temat ?kranówki?. Opowiedzieli o technologii jej produkcji i sprawowaniu nadzoru nad jakością. Odbył się pokaz urządzeń nazywanych poidełkami i zdrojami. Zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w zakresie promowania picia wody z kranu i kształtowania świadomości ekologicznej wśród dzieci oraz młodzieży.

Dodatkową niespodzianką w ramach konferencji był występ Mażoretek Orkiestry Dętej Miasta Leszna pod kierownictwem Katarzyny Czyżak, działających przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie. Występ był pochodną działalności MPWIK w Lesznie w ramach CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Opracowanie: redakcja