Stanisław Derlatka, Sławomir Lutek

Bardzo dobrym przykładem rozwoju zrównoważonego jest technologia utylizowania odpadów zwana pirolizą. Technologia ta jest źródłem energii odnawialnej, dzięki której uzyskujemy koks i gaz pirolityczny, pozbywając się w ten sposób wielu tysięcy ton odpadów, oczywiście przy minimalnym obciążeniu środowiska naturalnego.

Proces pirolizy jest metodą polegającą na zgazowaniu i odgazowaniu odpadów, najczęściej stosowaną w przemyśle chemicznym. Polega on na podgrzewaniu substancji bez dostępu powietrza tak długo, aż nastąpi ich częściowe przekształcenie w substancje gazowe oraz stałą pozostałość. Proces jest realizowany w poziomych piecach rurowych, w których przesuwający się wsad podlega przekształceniom fizyko-chemicznym. W takich układach istnieje możliwość regulacji czasu przebywania i temperatury materiału, a brak dostępu tlenu drastycznie ogranicza ilość powstających zanieczyszczeń.
Przewagą procesu pirolizy nad procesem spalania jest to, że nadaje się on do utylizowania wszystkich grup odpadów. Sposobem tym można unieszkodliwiać odpady komunalne i przemysłowe, gleby zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi i olejami, szlamy powstające po suszeniu osadów z biologicznych oczyszczalni ścieków oraz tworzywa sztuczne, których spalanie powoduje emisje substancji szkodliwych.
Przebieg procesu oraz jego główne parametry i elementy można prześledzić na przykładzie instalacji jednej z firm niemieckich....