Płaca minimalna, czyli balansowanie na krawędzi
Obligatoryjne podwyżki płacy minimalnej to olbrzymi kłopot dla całej branży odpadowej. Przekładają się na konieczność nie tylko podwyżek dla najsłabiej zarabiających, ale także rewidowania całych siatek płacowych w firmach i balansowania na krawędzi opłacalności.
Podwyżkę wprowadzono Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.1.
Idea
– Celem płacy minimalnej jest przeciwdziałanie sytuacji, w której pracownicy otrzymują wynagrodzenie niższe od rynkowej wartości swojej pracy. Sytuacja taka zachodzić może na skutek wielu czynników, ale najważniejszym jest różnica w sile przetargowej pracowników i zatrudniających ich przedsiębiorców – zauważa prof. Marek Góra z Katedry Ekonomii i Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie2.
W pewnych sytuacjach ci ostatni mogą wykorzystać przymus ekonomiczny, wynikający z braku alternatywy dla pracowników, którzy – by żyć i utrzymać rodziny – muszą wykonywać nawet pracę opłacaną po zaniżonych stawkach.
– Regulowanie rynku przy pomocy narzędzi takich jak płaca minimalna ma głęboki sens, ale jednocześnie niesie za sobą ryzyko popełnienia bardzo kosztownych...