Przestrzeń miejska rozumiana przede wszystkim jako jednostka osadnicza, charakteryzująca się intensywną zabudową, byłaby całkowicie nieznośna i nieprzyjazna człowiekowi. Jednak obecność w niej przestrzeni publicznych umożliwia nie tylko sprawne przemieszczanie się, ale także rozrywkę i wypoczynek.
 
Forma placów miejskich, ulic i parków, decyduje o charakterze całego miasta. Sposób ukształtowania i atmosfera rynku, deptaka czy poszczególnych uliczek wpływa na to, jak pamiętamy i wspominamy poszczególne miejscowości. Planowanie przestrzeni publicznych odgrywa więc niezwykle istotną rolę w kształtowaniu krajobrazu miast. Współcześni projektanci posiadają ogromne możliwości techniczne i technologiczne, umożliwiające tworzenie niezwykłych i nowoczesnych miejsc, które w sposób znaczący wpłynąć mogą na poprawę jakości życia mieszkańców, a także nadają tożsamość konkretnej miejscowości.
Coraz częściej obok interesująco skomponowanych nawierzchni czy elementów rzeźbiarskich, na placach i ulicach pojawia się zieleń – zarówno w formie nasadzeń pojemnikowych, jak i drzew, krzewów czy bylin będących integralną częścią założenia.
 
Place miejskie
W przeszłości place miejskie służyły przede wszystkim transakcjom handlowym. Powstawały w miejscach, gdzie zbiegało si...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?