?Chcemy udrażniać mechanizmy inwestycyjne firm, promować partnerstwo publiczno-prywatne, zachęcić mały i średni kapitał przez szerokie programy poręczeń i gwarancji, jak choćby program de minimis? ? powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu minister gospodarki, Mateusz Morawiecki1.

Instytucja partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju wypada bardzo słabo w porównaniu z innymi krajami Europy, a także Turcją, Rosją czy np. Filipinami lub Indiami. Wszystkie te gospodarki od dawna uznały środki pochodzące z sektora prywatnego za integralny czynnik rozwoju usług publicznych i infrastruktury na swoich rynkach. W Polsce PPP ma za sobą 11 lat, w ciągu których nie udało się zintegrować tego modelu z głównymi mechanizmami rozwoju gospodarczego. Wprawdzie historycznie PIS nie jawi się politycznym promotorem partnerstwa publiczno-prywatnego, jednakże w obliczu skali zadań gospodarczych i obietnic wyborczych z konieczności raczej niż z sympatii do prywatnego kapitału rząd otwiera się na współpracę z sektorem prywatnym.

Deklaracja polityczna

Na podstawie zarządzenia Ministra Gospodarki z 26 listopada 2010 r. przy uwzględnieniu uchwały 3/2016 Zespołu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego z 4 lipca 2016 r. powołano Grupę roboczą do spraw opracowania ?Polityki rządu w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego?. Zarządzenie podpisał 13 lipca br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i zarazem przewod...