Proces rozwoju miast dotyczy sfery gospodarczej i społecznej, ale też odbywa się w przestrzeni o określonych cechach przyrodniczych, funkcjonalnych i własnościowych. Prawidłowy proces planowania rozwoju powinien więc uwzględniać wszystkie te aspekty, a więc mieć charakter zintegrowany. Niezaplanowany lub źle zaplanowany rozwój miasta generuje olbrzymie koszty finansowe i społeczne.

„Planowanie dla zrównoważonego rozwoju miast” było tematem międzynarodowej konferencji i warsztatów, zorganizowanych w dniach 4-6 października 2011 r. przez Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock wraz z Urzędem Miasta Płocka i Instytutem Narodów Zjednoczonych ds. Szkoleń i Badań (UNITAR). W konferencji wzięło udział ok. 90 specjalistów: przedstawicieli samorządów lokalnych, architektów, planistów, wykładowców akademickich, ministerstw oraz agend ONZ. Obok Polski reprezentowane były: Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Czechy, Holandia, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Serbia i Ukraina.

Wprowadzenie do konferencji stanowiły prezentacje Krzysztofa Baczyńskiego z UN-HABITAT i Iwony Wierzbickiej, prezes płockiej Agencji Rewitalizacji Starówki. Europejskie dobre praktyki w zakresie planowania rozwoju miast przedstawili: Forbes Davidson z Instytutu Studiów Mieszkalnictwa i Rozwoju Miejskiego w Rotterdamie, Pieter De Haan z Uniwersytetu NHL w Leeuwarden, Pamela...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?