Planowanie energetyczne i zrównoważony rozwój
Planowanie energetyczne w gminach nigdy nie było tak ważne jak obecnie. Zaopatrzenie mieszkańców w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe stawia przed prezydentami, burmistrzami i wójtami wyzwanie określenia perspektyw zaopatrzenia w energię na 20 lat.
Nie da się tego zrobić bez rzetelnych prac studialnych, poprzedzających przyjęcie przez Radę Gminy projektu założeń zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Tym bardziej że ulegają przewartościowaniom dotychczasowe, najprostsze praktyki zaopatrywania w ciepło w oparciu o węgiel i olej opałowy, a fundusze unijne ułatwiają podjęcie decyzji o zmianie źródeł ciepła na ekologiczne.
Poprawnie wykonany plan musi wyznaczać kierunki dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz daleko posuniętej energooszczędności i racjonalizacji zużycia.
Wiedza na te tematy bardzo dynamicznie się zwiększa i wymaga ciągłego uzupełniania. Postęp w rozwoju nowych technologii jest tak imponujący, że bez systematycznego śledzenia go w ramach wąskich specjalności nie da się za nim nadążyć. Niech przykładem będzie rozwój energetyki wiatrowej, kolektorów słonecznych, produkcji pelet czy biogazowni rolniczych w Europie. Wchodzenie tych nowych technologii na rynki poszczególnych krajów odbywa się z niespotykaną dynamiką kilkudziesięciu procent wzrostu rocznie.