Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne powinno określać kierunki rozwoju, przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w wymiarze fizyczno-geograficznym, w tym przyrodniczym, estetycznym, a także historyczno-kulturowym. Od tego bowiem zależy, jak będzie wyglądała przestrzeń, która nas otacza. Jednak w praktyce stanowienia i stosowania prawa w tym obszarze uwzględnianie charakteru, ochrona czy wreszcie właściwe kształtowanie krajobrazu nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać.
Jednym z trudniejszych do obiektywnej identyfikacji elementów terenu jest samo pojęcie krajobrazu. O ile w polskim ustawodawstwie nie zdefiniowano tego terminu, o tyle można wskazać na definicję „walorów krajobrazowych”, zawartą w Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm. – u.o.p.). Zgodnie z art. 5 pkt 23, są to wartości ekologiczne, estetyczne lub kulturowe obszaru oraz związane z nim rzeźba terenu, twory i składniki przyrody, ukształtowane przez siły przyrody lub działalność człowieka. Natomiast przez „ochronę krajobrazu” rozumie się, zgodnie z art. 5 pkt 8 tej ustawy, zachowanie cech charakterystycznych danego krajobrazu.
Z kolei w myśl Ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU nr 162, poz. 1568) za „krajobraz kulturowy” uważa się przestrzeń historycznie ukształtowa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?