Płocki Blue Bridge w branżowej ekoczołówce
Pozyskiwanie energii z wykorzystaniem wody i ścieków pochodzących z procesów technologicznych zalicza się do kategorii działań zmierzających do rozwoju gospodarki bazującej na strategiach zrównoważonego, niskoemisyjnego, a docelowo też zeroemisyjnego funkcjonowania. Ciekawym i obiecującym tego przykładem jest współpraca koncernu Orlen z Wodociągami Płockimi i władzami samorządowymi miasta Płocka przy realizacji wspólnego projektu Blue Bridge.
W ramach działań zmierzających do wdrażania powyższych koncepcji w pierwszej połowie stycznia br. Orlen uruchomił w Płocku nowatorską elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków, pochodzących z głównego zakładu produkcyjnego tej firmy. Nowa elektrownia w skali roku będzie w stanie wyprodukować ok. 800 MWh energii elektrycznej. To jednostka o mocy 160 kW, co daje możliwość zasilania ok. 400 gospodarstw domowych. Nowy obiekt, czyli przepływowa hydroelektrownia, powstał na terenie płockiego Zakładu Wodno-Ściekowego Orlenu. Wykorzystuje on m.in. rurociąg ułożony na skarpie wiślanej, na którego końcu zamontowano hydrozespół, składający się z turbiny i generatora.
Energia trafi do sieci
Koszt budowy hydroelektrowni wyniósł ok. 3 mln zł, a produkowana w niej energia będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycz...