Plusy i minusy GIS-u
System informacji geograficznej (GIS) to obecnie bardzo ważne narzędzie, którego zastosowanie daje przedsiębiorstwom wod-kan wiele korzyści. System ten ma swoją specyfikę, na którą warto zwrócić uwagę.
Zacznę trochę nietypowo, czyli od ograniczeń, z którymi się spotykamy, gdy chcemy wdrażać taką formę informacji o naszych zasobach, a następnie gdy chcemy jej używać. Otóż pierwszym ograniczeniem jest koszt takiego systemu. I nie mówię o kosztach zakupu, lecz o kosztach jego wdrożenia i późniejszego utrzymania. Nie można wdrażać tego systemu niejako przy okazji. Po pierwsze dlatego, że należy mieć pracowników o kompetencjach, które są na rynku dość unikatowe, a po drugie bardzo wytrwałego lidera zespołu. Dlaczego wytrwałego? Ponieważ od momentu rozpoczęcia wdrożenia do momentu pierwszych realnych korzyści dla przedsiębiorstwa mijają lata.
Aktualność przechowywanych informacji
Kolejną wadą wdrażania GIS-u jest to, że procesu tego nie można nigdy przerwać, a to ze względu na to, że jedną z jego istotnych zalet jest aktualność składowanych tam informacji. Następną wadą jest brak skalowalności systemu. Jeśli przedsiębiorstwo ma sieć o długości np. 50 km, to nie ma najmniejszego sensu wdrażać tam GIS-u, gdyż przysłowiowy pan Kaziu zna na pamięć całą sieć i dobrze sobie z nią radzi. Inaczej ma ...