Płyty izolacyjne z włókien syntetycznych
Co najmniej od połowy XX w. tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w codziennym życiu i w różnych dziedzinach techniki. Obecne ich właściwości nie tylko dorównują takim tradycyjnym materiałom jak: metale, drewno, skóra, włókna naturalne szkło, wyroby ceramiczne oraz kauczuk naturalny, ale i przewyższają je pod wieloma względami.
Fot. 1. Składniki surowca po rozdrobnieniu
Charakterystyczne dla tworzyw sztucznych cechy, czyli możliwość formowanie wyrobów o skomplikowanych kształtach, stosunkowo duża odporność chemiczna i na zmienne warunki otoczenia oraz często dobre właściwości elektroizolacyjne, umożliwiają ich szerokie zastosowanie. Do szczególnych zalet należy również mała gęstość, a w efekcie korzystny jej stosunek do wytrzymałości mechanicznej, łatwość wytwarzania wyrobów o estetycznym wyglądzie, barwienie i uzyskanie artykułów przezroczystych.
Dzięki tym właściwościom tworzywa sztuczne stały się podstawowymi surowcami do wytwarzania opakowań, wykładzin, obudów, osłon itp. Produkty te cechują się na ogół krótkim okresem żywotności, po upływie którego trafiają na składowisko odpadów i często poddawane są segrega...