Biogazy powstają w wyniku biologicznych procesów, zachodzących podczas oczyszczania ścieków oraz na składowiskach odpadów. W oczyszczalniach ścieków biogazy gromadzą się w zbiornikach fermentacyjnych. Skład biogazu zmienia się w zależności od sposobu prowadzenia procesu fermentacji, jednak zawsze głównym składnikiem palnym jest metan. Biogazy z oczyszczalni ścieków zawierają od 45 do 65% metanu, a gazy wysypiskowe od 35 do 55%. Balastem w tych gazach są: dwutlenek węgla, azot oraz para wodna.

Udział metanu w gazie zależy od sposobu prowadzenia procesu fermentacji, w szczególności od temperatury w komorach fermentacyjnych, zawartości tlenu, rodzaju bakterii itd.

Prąd elektryczny i ciepło

Wytworzony w procesie fermentacji biogaz powinien być wykorzystywany przede wszystkim do wytwarzania prądu elektrycznego. Na przykład oczyszczalnia ścieków centralnej części Sztokholmu, oczyszcza do 3 tys. litrów ścieków na sekundę, a produkcja biogazu (o średniej wartości opałowej 6 kWh/Nm3 ) wynosi około 22 tys. Nm3 na dobę. Pozyskana ilość gazu pozwala zasilać 4 agregaty prądotwórcze, oparte o gazowe silniki tłokowe o mocy jednostkowej 250 kW. Sprawność zamiany zawartej w gazie energii na elektryczną wynosi ponad 42%. Całkowita sprawność układu skojarzonego („produkcja” energii elektrycznej i ciepła) osiąga ponad 84%.
W ostatnim czasie pojawiły się na rynku agregaty pracujące w układach skojarzonych, op...