Ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, mimo jej stosunkowo krótkiego okresu obowiązywania, była już kilkukrotnie bardzo istotnie nowelizowana. Aktualnie procedowana jest jej kolejna bardzo obszerna nowelizacja.

Celem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii1 jest doprowadzenie tej ustawy do zgodności z prawem europejskim (przepisami dotyczącymi pomocy publicznej), co wiąże się ze zmianami w modelu funkcjonujących systemów wsparcia źródeł odnawialnych. Zamierzeniem przedmiotowego projektu jest m.in.:

  • doprecyzowanie wybranych definicji ustawy OZE oraz dodanie nowych, takich jak toryfikat, biowęgiel czy biomasa rolnicza. Najistotniejsza zmiana w zakresie doprecyzowania definicji odnosi się do nadania nowego brzmienia definicji instalacji OZE, w której zrezygnowano z tzw. kryterium wyprowadzenia mocy jako elementu instalacji OZE na rzecz weryfikacji urządzeń takiej instalacji przez pryzmat jej opisania przez dane techniczne i handlowe. Tym samym urządzenia służące do wyprowadzenia mocy nie stanowią elementu instalacji OZE. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te nadal będą stanowiły podstawę oceny instalacji OZE na potrzeby funkcjonowania w systemie aukcyjnym (zob. np. art. 71 ust. 1 i 2b oraz art. 75 ust. 1 i 5 pkt 5 projektu),
  • kontynuacja zmian systemowych w odniesieniu do obowiązku zakupu energii i zielonych certyfikatów,
  • dokonanie zmian usprawniających działanie syste...