Gospodarka wodami opadowymi powinna być realizowana zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnego i kompleksowego traktowania zasobów wodnych, z uwzględnieniem zarówno ich ilości, jak i jakości. Rabunkowa gospodarka zasobami naturalnymi, urbanizacja na szeroką skalę, a wraz z nią powstawanie źródeł degradacji środowiska spowodowały, że człowiek doprowadza świat na krawędź katastrofy ekologicznej.

Częste zjawiska powodziowe, erozja brzegów i dna cieków wodnych, pustynnienie terenu, pogorszenie jakości wód to tylko nieliczne skutki rozwoju cywilizacji. Nie bez znaczenia jest również sam sposób postępowania z wodami opadowymi, które wciąż w znacznym stopniu sprowadza się do szybkiego ujmowania spływów deszczowych, wprowadzaniu ich do sieci kanałów, a następnie zrzucenie do odbiornika. Sytuacja ta wytycza współcześnie dwa główne nurty działania: racjonalne zagospodarowanie i odprowadzenie wód deszczowych oraz oczyszczanie ścieków deszczowych.
Podstawową zasadą współczesnych metod odprowadzenia wód deszczowych jest ich zatrzymanie w części na terenie, na który spadł deszcz oraz powolny odpływ pozostałych wód. Powinno to odbywać się w sposób możliwie jak najbardziej zbliżony do spływu i retencji deszczu w warunkach naturalnych. Możliwość odprowadzenia oraz zagospodarowan...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?