Ochrona środowiska jest procesem niezwykle dynamicznym, wymuszającym na podmiotach korzystających z niego wprowadzanie ciągłych zmian. Mają one wyeliminować lub zmniejszyć zakres oddziaływania na środowisko.
W praktyce proces ten ograniczony jest wynikającą z art. 16 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) zasadą trwałości decyzji administracyjnych, pozwalającą na uchylenie lub zmianę ostatecznej decyzji, stwierdzenie nieważności lub wznowienie postępowania tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych. Dlatego też wiele podmiotów, które podjęły działalność w zakresie korzystania ze środowiska w przeszłości, dzisiaj taką działalność mogłoby prowadzić tylko po spełnieniu dużo bardziej restrykcyjnych wymagań. Jeżeli jednak posiadają one pozwolenia na prowadzenie takiej działalności lub na korzystanie ze środowiska, to przez czas obowiązywania tych decyzji, zgodnie z zasadą trwałości decyzji administracyjnych, mogą ją prowadzić na dotychczasowych warunkach, chyba że przepisy szczególne pozwalają na ich zmianę.
Konieczność dostosowania się
Zaostrzenie standardów korzystania ze środowiska ze szczególnym nasileniem daje się zauważyć w zakresie gospodarki odpadami. Składowanie odpadów, które do niedawna było podstawową metodą ich unieszkodliwiania, obecnie nie jest preferowane. Zgodnie z art. 7 ust. 3 Ustawy z 27 kwietni...