W kolejnej, III części cyklu przedstawione zostały zagadnienia związane z biologicznym przetwarzaniem odpadów komunalnych. 

Procesy te, stanowiące istotny element technologii przetwarzania odpadów, można generalnie podzielić na:

  • kompostowanie i fermentację metanową czystych, zbieranych selektywnie odpadów zielonych, kuchennych i ogrodowych,
  • tlenowe i beztlenowe procesy przetwarzania frakcji zawierającej odpady ulegające biodegradacji, wydzielonej mechanicznie ze zmieszanych odpadów komunalnych.

W Polsce procesy kompostowania stosuje się najczęściej w stosunku do selektywnie zbieranych odpadów zielonych, gdyż tylko nieliczne gminy wprowadziły selektywną zbiórkę odpadów kuchennych. Z drugą grupą procesów mamy do czynienia w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP), przy czym podstawową różnicą nie jest tu technologia przetwarzania, lecz cel procesu i rodzaj przetwarzanego odpadu. Celem kompostowania i fermentacji jest recykling organiczny z wytworzeniem wysokiej jakości kompostu, a w przypadku fermentacji dodatkowo biogazu, czyli w pełni użytecznych produktów.

Technologie MBP odpadów zmieszanych rozwinęły się w odpowiedzi na wdrożony dyrektywą w sprawie składowisk (1999/31/EC) obowiązek ograniczenia składowania odpadów ulegających biodegradacji. MBP umożliwia spełnienie tego obowiązku, jako alternatywa do znacznie droższych inwestycyjnie instalacji spalania odpadów. ...