Koniec roku to czas wytężonej pracy dla finansistów, księgowych i służb podatkowych. To właśnie z myślą o nich przygotowano seminarium branżowe zapraszając przedstawicieli z sektora energetycznego, gazowego i górniczego.
 
Podczas spotkania, które odbyło się 23-24 listopada 2010 r. w hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą szukano odpowiedzi na pytanie: co należy wziąć pod uwagę przy zamknięciu roku 2010? Seminarium, nad którym patronat objęło m.in. czasopismo „Ecomanager”, dotyczyło najbardziej aktualnych aspektów podatkowych i księgowych zamknięcia roku finansowego 2010. Przedstawiono również zastosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w praktyce, analizowanych pod kątem sektora elektroenergetycznego, gazowego oraz górniczego. Uczestniczy seminarium mieli okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń i poglądów z ekspertami z firmy Deloitte zajmującymi się doradztwem podatkowym, konsultingiem, audytem oraz doradztwem finansowym, którzy tworzą interdyscyplinarny zespół, specjalizujący się w obszarze energetyki, rynku nafty i gazu oraz górnictwa. Seminarium rozpoczął Dariusz Gawrych z Działu Audytu Deloitte, omawiając zmiany w MSSF w 2010 r. Następnie Agnieszka Walter z Działu Doradztwa Podatkowego omówiła kwestie podatku od nieruchomości i nowe orzecznictwo w tej materii. W sesji popołudniowej Paweł Sadowski z Działu Doradztwa Finansowego i Monika Jakubczyk reprezentującej Dział Audytu w firmie Deloitte przedstawili temat dotyczący połączeń spółek, zmian w sposobie rozliczania połączeń i metod wyceny. Po nich swoje prezentacje miało czworo kolejnych przedstawicieli Deloitte: Wojciech Zawada z Działu Audytu,  Michał Kłos oraz Anna Rączkowska zajmujący się doradztwem podatkowym, a także Adam Jodłowski reprezentujący Kancelarię Prawniczą Deloitte. Zaprezentowali oni niezwykle kontrowersyjny dziś temat służebności przesyłu z perspektywy prawnej, podatkowej i rachunkowej.
Drugiego dnia sympozjum obrady otworzyła Joanna Hejft z Działu Doradztwa Podatkowego wygłaszając referat na temat finansowania projektów energetycznych ze źródeł krajowych i europejskich. Po niej wystąpili ponownie Wojciech Zawada,  Michał Kłos, Anna Rączkowska, a także Krystyna Palka-Ichas, odpowiedzialna za audyt, przedstawiając niejasną problematykę kolizji energetycznych uwzględniając perspektywę rachunkową i podatkową. Po krótkiej przerwie Radosław Pietrzak i Agnieszka Radzikowska zajmujący się doradztwem podatkowym zaprezentowali problematykę handlu uprawnieniami CO2 i ryzyka nadużyć w zakresie VAT. W ostatnim bloku tematycznym Przemysław Zawadzki z Działu Audytu przedstawił kwestię przychodów z tytułu przyłączy. Kończący całe seminarium referat, poświęcony zmianom w regulacjach dotyczących podatku akcyzowego przedstawili Radosław Pietrzak i Teresa Sławińska-Choryło z Działu Doradztwa Podatkowego.
Dla wszystkich uczestników Europejskie Centrum Biznesu – organizator spotkania, przygotował niespodziankę. Każdy otrzymał niedostępną w sprzedaży publikację Deloitte „Zagadnienia rachunkowo-podatkowe dla sektora energetycznego”. Stanowi ona „pierwszą pomoc” w sporządzaniu rzetelnych i wiarygodnych sprawozdań finansowych w firmach tego sektora.