Mimo iż wielkie miasta i aglomeracje są najczęściej niezwykle przekształcanym środowiskiem, ciągle jednak pozostaje w nich miejsce na przyrodę. Dowodem na to jest m.in. fakt, że w przeciętnym dużym mieście strefy umiarkowanej w Europie żyje od 5 do 10 tys. gatunków zwierząt oraz dziesiątki gatunków drzew, krzewów, traw, kwiatów oraz mchów i grzybów.

Niemal połowa ludności świata zamieszkuje w miastach. Najwyższe wskaźniki urbanizacji osiągnęły wysoko rozwinięte kraje kontynentu europejskiego – np. w Belgii w miastach żyje ok. 96% ludności, w Wielkiej Brytanii – 90%, a w Holandii – 89%. Największe miasta świata skupiają nawet po kilkadziesiąt milionów ludzi. W aglomeracji tokijskiej żyje 33,4 mln ludzi, w Szanghaju (Chiny) – 14,6 mln, Bombaju (Indie) – 12,7 mln, w Londynie – 7,4 mln, a w Warszawie – 1,7 mln.
 
Dwa rodzaje zbiorowisk
Zieleń miejską można podzielić na dwa rodzaje zbiorowisk roślinnych – zieleń urządzoną oraz roślinność spontaniczną. Ta pierwsza – to obszary całkowicie ukształtowane przez człowieka i stale pielęgnowane, z precyzyjnym zaplanowaniem rozmieszczenia i doboru gatunków. Zalicza się do niej parki, trawniki, skwery, ozdobne klomby, zieleń wzdłuż ulic itp. Tereny te są zazwyczaj regularnie koszone i przycinane, a liście i skoszona trawa są szybko i skrupulatnie usuwane. Poza zi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?