Technologia podziemnego zgazowania węgla, jako jeden z możliwych sposobów dywersyfikacji źródeł energii zyskuje coraz większe zainteresowanie. Próbę tego procesu przeprowadzono m.in. w Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie.
Wzrost zainteresowania technologią podziemnego zgazowania węgla wynika z potrzeby opracowania bezpiecznych, przyjaznych środowisku oraz charakteryzujących się wysoką sprawnością energetyczną i efektywnością ekonomiczną metod wykorzystania potencjału energetycznego zasobów węgla, w szczególności tych traktujących węgiel jako surowiec do produkcji wodoru na potrzeby energetyki, transportu i przemysłu chemicznego.
Istota procesu
Koncepcja podziemnego zgazowania węgla (PZW) powstała na początku XX w. w Wielkiej Brytanii. Polega ono na pozyskiwaniu energii z węgla bezpośrednio w miejscu jego zalegania, poprzez doprowadzenie czynnika zgazowującego (powietrze, tlen, para wodna lub ich mieszanina) do zapalonego złoża i odbiór wytworzonego gazu na powierzchni. Produktem procesu jest mieszanina gazów składająca się głównie z wodoru, tlenku i dwutlenku węgla oraz metanu, w stężeniach zależnych od warunków termodynamicznych prowadzenia procesu oraz zastosowanego czynnika zgazowującego. Możliwości uzycia produktu procesu zgazowania węgla są szerokie. Gaz o wysokiej zawartości wodoru i tlenku węgla (gaz syntezowy), po...